Budziszowa Maszoperia – czyli gdzie na rybkę w Pucku.

Ubiegły weekend spędziliśmy „nad morzem” (bo moi drodzy Gdańsk leży nad Zatoką, do morza trochę stąd jest. Tak więc byliśmy w Łebie (Ruchome Wydmy o tej porze roku godne polecenia – cisza, spokój, i łatwiej wdrapać się pod górę przy lekko zmrożonym piasku) i w Jastrzębiej Górze. Wracając w niedzielne przedpołudnie do Trójmiasta zdecydowaliśmy zjechać do Pucka, na spacer (nigdy wcześniej w Pucku nie byłam). Kilka stopni na minusie zniechęcało niedzielnych spacerowiczów, jedynie spotykaliśmy ludzi idących z/do kościoła. I znowu – turystyczne miejsce daleko poza sezonem turystycznym – coś co lubię, cisza spokój. Stare domy, kamienice, puste molo. I śnieg nieśmiało skrzypiący pod nogami.

Przez cały weekend nie udało się nam zjeść rybki (na którą miałam straszną ochotę). Była godzina 11.30, więc dość wcześnie jak na jedzenie obiadu, ale zaryzykowaliśmy i skierowaliśmy się pod adres: Morska 13. Znajduje się tam „Budziszowa Maszoperia”.

Maszoperia (niderl. maatschappij – towarzystwo) to zespół rybaków razem prowadzących połowy na morzu, forma spółki występująca wśród Kaszubów na Pomorzu od czasów średniowiecza aż po dziś dzień.
Trudne zajęcie i niebezpieczeństwa związane z żeglugą spowodowały wytworzenie w społeczności Kaszubów pewnych zasad oraz norm ułatwiających wspólną pracę. Maszopi, członkowie maszoperii, związani byli między innymi zasadami równości i solidarności.

żródło: wikipedia.org

Budziszowa Maszopiera została założona w latach 20. XX wieku przez Antoniego Budzisza i funkcjonuje po dziś dzień. Pomiędzy portem rybackim a kościołem pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się smażalnia prowadzona przez ród Budziszów. Do smażalni wchodzimy przez podwórze, które jest usiane przedmiotami i rzeźbami nawiązującymi do rybołóstwa. Wewnątrz zdjęcia z epoki, modele statków, karty z atlasu ryb, a kontuar jest zrobiony na wzór kutra rybackiego. Do tego buchające ciepło z kominka szybko nas rozgrzało po 1.5h spacerze na mrozie. Mimo, że południe jeszcze nie wybiło, nie było problemu z zamówieniem smażonej ryby. Zamówiliśmy filet z dorsza i soli. Do tego pięknie wysmażone frytki i świeża, robiona na miejscu surówka. Dla tych co, co chcą przedłużyć sobie przyjemność czekają m.in. marynowane opiekane śledzie do kupienia w słoikach.

Budziszowa Maszoperia
Puck, ul. Morska 13
czynne cały rok

IMG_20130217_112500Filet z dorsza z surówkami i frytkami

IMG_20130217_112614Filet z soli z surówkami

IMG_20130217_111645Wnętrze Maszoperii

IMG_20130217_111746Wnętrze Maszoperii

Jedna myśl w temacie “Budziszowa Maszoperia – czyli gdzie na rybkę w Pucku.”

  1. Hej, ja kilka dni temu wróciłam znad morza i również byłam w Pu tyle, że ja zajeżdżam tam co roku, bo mam tam nocleg, a miejsce to jest pozbawione tłumów nawet w sezonie. Budziszowa maszoperia to zdecydowanie najlepszy lokal w tych okolicach! A najbardziej polecam zupę rybacką. Rozkosz dla podniebienia. Pozdrawiam wczasowiczów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code